Planowanie posiłków - zmora dnia codziennego

Zrywasz się rano. Szybki prysznic i budzisz dzieci do przedszkola. Szybka kanapka w locie, szybkie ubieranie, zimna kawa i biegiem do placówki. Biegiem do pracy! A potem biegiem do sklepu, bo przecież trzeba coś jeść! A w sklepie…. pustka w głowie. Co jutro na obiad?

Masz w głowie 3-4 standardowe dania i to według tego standardu robisz zakupy. W koszyku lądują ciągle te same produkty. Na stole stawiasz ciągle te same potrawy.

A przecież chcesz inaczej. Wiesz, jak ważne jest urozmaicenie diety. Chcesz gotować zdrowo, tylko kurczę! No nie masz na to czasu!

Nie jesteś sama! Z tym samym kłopotem boryka się chyba każdy. W tym ja! Na szczęście mamy XXI w. i z pomocą przychodzi nam technologia!

ODBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK

Pomóż mi tworzyć wartościowe treści dla Ciebie.
Wypełnij ankietę i zgarnij bezpłatny e-book "101 pytań o żywienie dzieci"

Planowanie posiłków dla rodziny

To wyzwanie, także kiedy masz małe dziecko i przez większość dnia jesteś z nim sama.

Poza opieką nad maluchem próbujesz robić także coś dla siebie, ale brakuje Ci czasu. Wyjście do sklepu z dzieckiem, to cała wyprawa. Nie masz czasu na to, żeby wcześniej przemyśleć zakupy, bo kiedy? Między zupką a spacerem?

Niby jest tyle blogów, ale trzeba czasu, żeby przewertować te wszystkie przepisy i jeszcze sklecić z tego sensowny jadłospis.

Tymczasem, na nieplanowanych zakupach pieniądze uciekają. Kupujesz produkty, których nie potrzebujesz. Za dużo, za mało. Albo o czymś zapomnisz. Przypomnisz sobie dopiero w domu, po zakończonych zakupach. I wróć teraz do sklepu! Z tym maluchem, który dopiero zasnął, zmęczył się….

Przychodzę Ci z pomocą! Zobacz, jak w 4 prostych krokach zaplanować jadłospis dla wszystkich domowników 🙂

POBIERZ rozdział e-booka o żywieniu niemowląt i dowiedz się, czy umiesz rozpoznawać oznaki głodu i sytości swojego dziecka

Jak zacząć planować?

Planowanie jest kluczem do sukcesu. Kiedy masz zaplanowane zakupy i jadłospis – zaczynasz oszczędzać. Bo kupujesz dokładnie to, czego potrzebujesz, przemyślane posiłki są znacznie bardziej urozmaicone niż robione ad hoc. Skoro bardziej przemyślane, to są też zdrowsze, bo zamiast łapać w locie cokolwiek, nie patrząc na skład, Ty kupujesz dokładnie to czego potrzebujesz.

Jeśli Twój jadłospis jest przemyślany – przestajesz marnować żywność i wyrzucać ciągle przeterminowane produkty. Wszyscy zyskują: Ty i Twój domowy budżet, domownicy. No i Planeta. W obliczu zniszczeń, które już się dokonały – nie możemy być obojętni na jej potrzeby!

POBIERZ 3 DNIOWY JADŁOSPIS DLA CAŁEJ RODZINY

Oszczędź czas i pieniądze na zakupach

KROK1. Planowanie czasu

Wybierz sobie jeden dzień w tygodniu, w którym zaplanujesz posiłki na cały tydzień. Zapisz sobie w kalendarzu – niech to będzie Twój stały punkt dnia.

TIP: Ja planuję jadłospis dla mojej rodziny co drugi piątek. Dzięki aplikacji nie zajmuje mi to wiele czasu, a dzięki temu, że robię to w piątek – nie  budzę się w poniedziałek w panice, że nie mam nic w lodówce 😉 A dla Ciebie? Jaki dzień będzie najlepszy? Zastanów się nad tym teraz i od razu zarezerwuj czas w kalendarzu!

 

KROK 2. Planowanie tygodnia

Teraz będziesz potrzebowała kartkę papieru i kaledarz 🙂 Narysuj na kartce tabelę, w której uwzględnisz dni tygodnia i posiłki. Dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej. Wiem, jak to brzmi, ale wbrew pozorom, to nie jest czasochłonne. Parę minut i już! A po kilku powtórzeniach zajmie Ci to jeszcze mniej czasu! 🙂

Teraz zastanów się: jakie masz plany na nadchodzący tydzień? Kiedy będziecie jeść w domu, a kiedy na mieście? Być może wybieracie się na wycieczkę, wakacje, może Twoje dziecko ma dodatkowe zajęcia i nie wszyscy będziecie jeść obiad? Może wybieracie się z wizytą do dziadków? Wtedy warto to uwzględnić w swojej liście zakupów – bez sensu jest kupować produkty, które i tak się zmarnują!

Zaznacz w swojej tabeli, które posiłki będziecie jeść w domu, a które poza nim. Dodatkowo zaznacz ilu domowników będzie na danym posiłku.

TIP: Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć – może Ci wyskoczyć niespodziewane wyjście, albo wyjazd. Wtedy pamiętaj, że masz w domu zamrażalnik 🙂 Kiedy zakupy są przemyślane, nie pęknie w szwach od przechowywanej w nim nadprogramowej żywności 🙂

KROK 3. posiłki w przedszkolu

Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka, przedszkola, czy szkoły, pamiętaj, żeby planując jadłospis, wziąć pod uwagę, to co jadło w placówce. Im bardziej urozmaicony jadłospis, tym lepiej, a raczej kiepsko by było, gdyby w przedszkolu Twój maluch zjadł zupę pomidorową i to samo dostał w domu, prawda?

Dlatego pamiętaj, by pobrać jadłospis ze strony przedszkola, albo zrobić mu zdjęcie. Na górze każdej tabeli zapisz sobie, jaki posiłek Twoje dziecko zje w przedszkolu. To ułatwi Ci planowanie własnego jadłospisu

TIP: możesz zapytać Panie w kuchni, czy kadrę przedszkola, czy mają ustalony harmonogram dekadowy posiłków. Przykładowo, w większości placówek w piątki podawana jest ryba. Być może jest więcej takich reguł – poniedziałek z kurczakiem, wtorek bez mięsa, etc. Kiedy będziesz to wiedziała, łatwiej będzie Ci stworzyć własny powtarzalny szablon posiłku.

KROK 4. Szablon posiłków

Stwórz powtarzalny szablon posiłków. To wymaga trochę pracy, ale pamiętaj – robisz go raz i masz 🙂 potem możesz go modyfikować, ale baza jest. 

O co w tym chodzi? Chodzi o to, by zaplanować, co będzie się pojawiało w Twoim domu na śniadanie w poniedziałek, co we wtorek, co w środę. Np. W poniedziałek możesz zawsze podawać owsiankę, we wtorek zawsze będą kanapki, a w środę dania z jaj. Dzięki tak skonstruowanemu szablonowi – potem podstawiasz jedynie posiłki w odpowiednie miejsca. 

Co Ci to daje:

urozmaicenie 

dobre zbilansowanie jadłospsisu: kiedy wiesz, że zaplanowałaś na śniadanie potrawę z jajem, wiesz też, że wykorzystałaś porcję produktu białkowego w diecie.

Potrzebujesz wiedzy o tym, jak w łatwy układać zbilansowany jadłospis bez liczenia kalorii i ważenia produktów? Tu możesz się dowiedzieć.

Wiem, że zaplanowanie szablonu może wydać Ci się w tej chwili przerażające i czasochłonne. Dlatego mam dla Ciebie gotowy szablon do pobrania!

Kliknij poniżej, pobierz i modyfikuj go wg własnych potrzeb. Ale zanim to zrobisz – doczytaj artykuł do końca!

POBIERZ SZABLON JADŁOSPISU

Szybko zaplanuj posiłki dla całej rodziny

Krok 5. Planowanie posiłków

Teraz pod gotowy szablon wystarczy podstawić potrawy. I to jest najtrudniejsze, prawda? To właśnie clue Twojego problemu. Bo fajnie by było nie stać godzinami w kuchni.  Fajnie by było gotować zdrowo, z sezonowych produktówFajnie by było mieć pomysły! I fajnie by było, żeby to było urozmaicone.

Niby zaczarowanej różdżki nie ma…. No właśnie – niby! Ja taką różdżkę mam i chcę Ci ją pokazać 😉  Właśnie chcę Ci pokazać taką zaczarowaną różdżkę 😉

Jeśli opisana przeze mnie droga do zaplanowania posiłków wydaje Ci sie zbyt długa i zbyt trudna, to mam dla Ciebie rewelacyjne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaplanować jadłospis dla wszystkich domowników w 5 minut.

Jedyne, co musisz zrobić, to określić ile porcji będziesz gotować, zatem poprzestajesz na kroku 2 i to w jego okrojonej wersji, bo nie potrzebujesz żadnych tabelek, ani nawet choć skrawka papieru – nic! Po prostu wybierasz liczbę porcji przy wyświetlonym ekranie posiłku i już!

CZYTAJ TAKŻE: Samodzielność dziecka przy stole

WYPRÓBUJ GENERATOR JADŁOSPISÓW

Urozmaicona i smaczna dieta dla Twojego małego alergika!

Klub Inspiracji Vitanina

Bo o nim mowa, to aplikacja do planowania posiłków, którą stworzyłam tak naprawdę dla … siebie!

Jak wiesz, jestem mamą trójki małych dzieci, prowadzę swoją firmę. Czas, to dla mnie waluta absolutnie bezcenna. Jestem dietetyczką, to prawda, ale to nie znaczy, że planowanie posiłków jest moim ulubionym zajęciem 😉 Szczerze mówiąc nigdy nie sprawiało mi to wielkiej przyjemności, dlatego potrzebowałam rozwiązania, które zrobi to za mnie.

Szukałam dość długo i nie znalazłam takiego narzędzia na rynku. Narzędzia, które nie tylko planuje posiłki, ale także oszczędza mój czas w kuchni. Dlatego po prostu je stworzyłam. 

A skoro już wzięłam się za tworzenie KIV, to dopracowałam go idealnie w najważniejszym dla mnie aspekcie – żywieniowym. Jak łatwo się domyślić dieta jest dla mnie niezmiernie ważna. Chcę, by moje dzieci jadły zdrowo i kolorowo, ale  zdecydowanie nie chcę z tego powodu spędzać godzin w kuchni.

Dlatego w Klubie Inspiracji znalazły się posiłki szybkie, proste w przygotowaniu, a jednocześnie zdrowe, urozmaicone i smaczne!

Przygotowanie 4 posiłków dla całej rodziny (2+3) w godzinę?

Możliwe! Sprawdziłam sama!

W Klubie Inspiracji Vitanina masz 2 możliwości:

1. Możesz skorzystać z jadłospisu tygodniowego lub jednodniowego ułożonego przez dietetyka. Wtedy, jedyne co będziesz musiała zrobić, to wprowadzić liczbę gotowanych porcji  i wygenerować listę zakupów

2. Możesz sama zaplanować swój jadłospis korzystając ze stale powiększającej się bazy potraw. Przeciągasz danie na odpowiednie miejsce, generujesz listę zakupów i już! Gotowe 🙂

Z resztą sama zobacz, jak to działa:

Wypróbuj aplikację za złotówkę 🙂

Zapraszam Cię do dołączenia do Klubu Inspiracji 🙂 Możesz sprawdzić jak działa  przez 3 dni, za złotówkę. Nic nie tracisz, a wiele możesz zyskać. Jedna z Klubowiczek – Patrycja, napisała mi, że oszczędza 250 zł miesięcznie dzięki dostępowi do Klubu. Płaci 47 zł miesięcznie. Prosty rachunek – 200 zł każdego miesiąca zostaje jej w portfelu. A jeśli doliczymy do tego wartość zaoszczędzonego na planownaiu czasu i nerwów? 

Nie ma się nad czym zastanawiać – po prostu sprawdź, jak Klub Inspiracji zmieni Twoje życie 🙂

WYPRÓBUJ GENERATOR JADŁOSPISÓW

Urozmaicona i smaczna dieta dla Twojego małego alergika!

Nina Wojtyra, dietetyk dla dzieci

Nina Wojtyra

Dziękuję, że przeczytałaś!

Jestem dietetyczką, psychodietetyczką, edukatorką żywieniową.

Pomagam mamom małych dzieci pokonać trudności z żywieniem ich pociech. Koniecznie dołącz do mojej grupy na facebooku i odwiedź moje pozostałe miejsca w sieci 🙂 Bądźmy w kontakcie!

Napracowałam się nad postem dla Ciebie. Teraz Ty zrób coś dla mnie i innych mam, które borykają się z problemem podobnym do Twojego i udostępnij ten post!

 

Dzięki! 🙂

 

Privacy Policy Settings