Czym zastąpić mleko w diecie eliminacyjnej?

 

Jeśli  jesteś mamą niemowlęcia z alergią pokarmową i zastanawiasz się, co lepiej wybrać – karmić piersią, czy mieszanką mlekozastępczą, to ten artykuł jest dla Ciebie, zapraszam! 🙂

POBIERZ MINI PRZEWODNIK PO ALERGENACH POKARMOWYCH

Dowiedz się, czym możesz zastąpić mąkę, mleko i jaja w diecie małego alergika

 

KARMIENIE PIERSIĄ, TO NAJLEPSZY WYBÓR

 

Nie ulega wątpliwości – podobie, jak u dzieci zdrowych, karmienie piersią, jest najlepszym sposobem żywienia małego alergika. Niestety wiąże się to z koniecznością prowadzenia dety eliminacyjnej u jego mamy.

UWAGA: Zapewne słyszałaś, że nie ma czegoś takiego, jak „dieta kobiety karmiącej”. I to prawda. Podobnie, jak u każdego dorosłego, mamom w okresie laktacji zaleca się to samo: dietę opartą na niskoprzetworzonych produktach spożywczych, zgodną z piramidą żywienia, regularną i urozmaiconą. Nie oznacza to jednak „hulaj dusza piekła nie ma”. Spożywane przez Ciebie produkty wpływają na smak mleka. Warto o tym pamiętać, bo już na tym etapie kształtujesz nawyki żywieniowe. Jeśli Twoja dieta będzie obfitowała w produkty wysoko przetworzone i słodkie, to zwiększasz tym samym szanse na to, by Twoje dziecko takie właście produkty preferowało. 

mleko się wylało i masz niejadka? Zerknij tutaj

ODBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK

Pomóż mi tworzyć wartościowe treści dla Ciebie.
Wypełnij ankietę i zgarnij bezpłatny e-book "101 pytań o żywienie dzieci"

W doborze produktów w czasie karmienia piersią, konieczna jest obserwacja dziecka. Jeśli pojawią się u niego niepokojące Cię objawy, jak wysypka, bóle brzucha, prężenie, pieniste stolce, zaparcia, rozwolnienia, to zawsze warto skonsultować to z pediatrą. Jeśli takie objawy zaobserwujesz, to nie znaczy, że musisz od razu przechodzić na dietę eliminacyjną, ale warto się temu przyjrzeć bliżej. 

Pamiętaj zatem: hasło „nie ma diety mamy karmiącej” oznacza, że w czasie laktacji możesz jeść wszystko, chyba że zauważysz niepokojące objawy u dziecka.

KIEDY MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZE

Może się zdarzyć tak, że dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią będzie dla Ciebie trudna. Pamiętaj, żeby zawsze skorzystać z porady dietetyka. Bardzo częsty błąd, jaki powtarza się u mam, z którymi pracuję, polega na tym, że eliminowane są kolejne produkty z diety, ale nie są zastępowane innymi, które mogłyby zrównoważyć niedobory diety.

W efekcie często do mojego gabinetu trafiają kobiety, które zmęczone ciążą, świeżo po porodzie, w trwającym połogu, obciążone opieką nad dzieckiem, jedzą wyłącznie białe bułki i gotowanego indyka. NIE RÓB SOBIE TEGO!

Twoje zdrowie jest równie ważne, jak zdrowie Twojego dziecka! Nie wykluczaj kolejnych produktów na chybił trafił. Dieta eliminacyjna polega z jednej strony na eliminacji, z drugiej na włączeniu do diety innego produktu, który może zrównoważyć niedobory. Jeśli jednak z jakiś powodów dieta eliminacyjna sprawia, że nie możesz, bądź nie chcesz dłużej karmić piersią, wtedy z pomocą przychodzą mieszanki mlekozastępcze

Może się zdarzyć także tak, że prowadzona u Ciebie dieta eliminacyjna nie będzie przynosiła oczekiwanych korzyści. Dziecko nie będzie przybierało na wadze, zmiany skórne nie będą się cofać, w stolcu dziecka pojawi się, lub utrzyma krew.

Wtedy lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci przejście na tzw. mieszankę elementarną. Jest to preparat mlekozastępczy, w którym struktura białka została rozbita do pojedynczych aminokwasów.

Produkt hydrolizy (bo tak nazywa się reakcja, w której białko zostaje rozbite na cząstki elementarne) jest jest pozbawiony właściwości alergizujących i może być używany do leczenia uczulenia.

Dla wielu mam, szczególnie tych, którym zależało na utrzymaniu karmienia piersią, przejście na mieszankę elementarną jest momentem trudnym.

Z jednej strony jesteś świadoma wagi i znaczenia karmienia piersią, z drugiej słyszysz, że dla Twojego dziecka lepiej będzie to karmienie przerwać.

Dodatkowo smak i zapach mieszanek elementarnych powoduje, że dzieci często stawiają opór przed tą zmianą.Nie pozostaje nic innego, jak przetrwać. Rezultaty obronią Twoją decyzję. Objawy u dziecka zaczną słabnąć, a Ty zyskasz spokój o jego zdrowie i prawidłowy rozwój.

JAKIE PREPARATY WYBIERAĆ?

Pamiętaj, że w doborze odpowiedniej mieszanki mlekozastępczej może pomóc Ci Twój pediatra, alergolog, oraz dietetyk. Preparaty mlek modyfikowanych różnią się od siebie minimalnie składem, ale także walorami smakowymi. Bywa, że trzeba spróbować co najmniej kilku mieszanek, by wybrać tą, która będzie maluchowi smakowała. 

MLEKO MODYFIKOWANE HA

Jeśli Twoje dziecko jest obciążone alergią, a Ty nie chcesz, bądź nie możesz karmić piersią – wybierz preparat oznaczony HA. Są to preparaty, w których alergenność białek mleka krowiego została zmniejszona, poprzez częściową hydrolizę. Pamietaj jednak, że jeśli Twoje dzecko ma już stwierdzoną alergię pokarmową – te mieszanki nie zdadzą u niego egzaminu.

Kto obserwuje mój fanpejdż (KLIK), ten wie, że co tydzień w środę pojawiają się quizy. W jednym z nich pytałam, czy mleko kozie może być dobrym zastępnikiem dla mleka krowiego.

Otóż białka mleka krowiego i koziego reagują krzyżowo, a to oznacza, że po spożyciu mleka koziego u dziecka mogą wystąpić te same objawy alergii, co po spożyciu białek mleka krowiego, ale…. No właśnie, ale!

Mleko kozie ma też zalety. Największą z nich, jest fakt, że profil białkowy mleka koziego (konkretnie kazeiny) jest bardziej podobny do mleka kobiecego, niż w przypadku mleka krowiego. Dlatego mleko kozie jest dobrą bazą do przygotowania mleka modyfikowanego. Na polskim rynku pojawiły się już kozie mleka modyfikowane dla dzieci. Pamiętaj, żeby dla swojego, obciążonego ryzykiem alergii dziecka, wybrać mieszankę oznaczoną HA. Podobnie, jak w przypadku mlek modyfikowanych przygotowanych na bazie mleka krowiego – tutaj także alergenność białek została zredukowana.

CZYTAJ TAKŻE: rodzaje mąk bezglutenowych

MIESZANKA ELEMENTARNA

To wybór dla dzieci, z już stwierdzoną alergią pokarmową. Najbardziej znane na polskim rynku hydrolizaty, to Nutramigen, Bebilon Pepti i Neocate. Pamiętaj – są to preparaty, które dostępne są na receptę. W doborze odpowiedniej mieszanki pomoże Ci lekarz alergolog.

Preparaty te charakteryzują się specyficznym smakiem i zapachem. Dzieci, które niemalże od urodzenia są karmione mieszankami elementarnymi, na ogół jedzą je  chętnie. Kłopot pojawia się, jeśli mama przechodzi na żywienie taką mieszanką z innego sposobu karmienia (piersią, lub mlekiem modyfikowanym). Wtedy moment zmiany mleka może być dla Was trudny. Możesz poszukać wsparcia także u dietetyka, który pomoże Ci go przejść.

CHCESZ WIEDZIEĆ CZYM ZASTĘPOWAĆ INNE ALERGENY POKARMOWE?

Pobierz bezpłatny przewodnik po zastępnikach alergenów pokarmowych. Tym samym zapisujesz się na serię bezpłatnych webinarów dotyczących diety eliminacyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: źródła wapnia w diecie eliminacyjnej

POBIERZ MINI PRZEWODNIK PO ALERGENACH POKARMOWYCH

Dowiedz się, czym możesz zastąpić mąkę, mleko i jaja w diecie małego alergika

Nina Wojtyra, dietetyk dla dzieci

Nina Wojtyra

Jeśli podobał Ci się mój tekst - udpostępnij go proszę.

Polub mój profil na Facebooku

Privacy Policy Settings