ODBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK

Pomóż mi tworzyć wartościowe treści dla Ciebie.
Wypełnij ankietę i zgarnij bezpłatny e-book "101 pytań o żywienie dzieci"

Jeśli Twoje dziecko odmawia jedzenia...

Coraz częściej zgłaszają nie do mnie rodzice z problemami z karmieniem swoich dzieci. To też twój problem? W takim razie właśnie dla ciebie jest dzisiejszy artykuł.

Zwłaszcza jeśli twoje dziecko odmawia posiłków, je tylko kilka wybranych potraw, masz kłopot z rozszerzaniem diety i z zazdrością patrzysz na inne mamy, których dzieci ze smakiem zjadają chlebek z masłem. A jeśli jak płachta na byka działa na ciebie mówienie, że wystarczy poczekać, aż dziecko zgłodnieje, i oferować różnorodną dietę, to… czytaj dalej! 

Magiczne sposoby na "niejadka" nie istnieją

Nie, nie podam ci tu magicznego sposobu i jednej metody, która nagle spowoduje, że twój świat nabierze barw, a każdy posiłek zamieni się w rodzinną sielankę. Nie. Nie powiem ci też, że wszystko będzie dobrze i wystarczy, że zrobisz trzy rzeczy, a już problem się rozwiąże. To tak niestety nie działa.

Powiem ci natomiast, jakie są powody, dla których twoje dziecko być może nie chce jeść i gdzie szukać dla niego pomocy. Bo jedno jest pewne – pomocy szukać musisz. Wciąż rośnie liczba dorosłych ludzi borykających się z wybiórczością pokarmową. Takie przedłużające się niedobory żywieniowe prowadzą nie tylko do chorób somatycznych (kliknij tutaj), lecz także do gorszego samopoczucia psychicznego, depresji, odizolowania społecznego, poczucia wykluczenia. Dlatego dobrze jest zadbać o swoje dziecko, zanim stanie się to dużym problemem, czyli prawdopodobnie już w okresie nastoletnim.

Zatem do rzeczy. Przyczyny, z powodu których dzieci odmawiają jedzenia, podzielę na 4 kategorie i powiem Ci, gdzie szukać pomocy, kiedy widzisz je u swojego dziecka. 

OBEJRZYJ WEBINAR

Webinar „sposób” na niejadka pomógł już wielu mamom zidentyfikować problemy i rozprawić się z nimi. Zobacz go i Ty!

Nie jem, bo to mnie boli!

To naprawdę nie musi być nic poważnego. U malutkich dzieci to może być ząbkowanie. To może być wzdęcie brzuszka. To może być rozwijająca się infekcja (np. ból gardła).

Ale mogą być to też przyczyny znacznie poważniejsze. Np. alergia pokarmowa, której towarzyszy ból, świąd, silne wzdęcia, zapalenie skóry. Sama przyznasz – nic w tym miłego.

To może być też refluks (GERD). Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś zgagi, to wiesz, jak nie przyjemne jest to uczucie.

To mogą być wreszcie zaburzenia czynnościowe, wchłaniania, trawienia.

Jak widzisz, rozpiętość przyczyn somatycznych, przez które twoje dziecko odmawia jedzenia posiłku, jest bardzo duża. I wymaga diagnozy. Dlatego pierwsze kroki kieruj do lekarza pediatry. Być może potrzebna będzie konsultacja specjalistyczna.

Nie jem, bo nie umiem.

Część dzieci nie je, bo ma problem natury logopedycznej, np. skrócone wędzidełko podjęzykowe, albo trudności w gryzieniu i żuciu.

Mogą one wynikać z różnych zaburzeń, ale pojawiają się także u dzieci zdrowych. Przyczyn jest wiele, ale jeśli widzisz, że twoje dziecko nie radzi sobie z jedzeniem (gryzieniem i przeżuwaniem), że kłopot sprawia mu przełykanie, nie toleruje różnych faktur czy konsystencji – pokieruj swoje kroki do neurologopedy, który specjalizuje się w trudnościach z karmieniem i zaburzeniach karmienia.

Pamiętaj! Nie każdy neurologopeda zajmuje się trudnościami/zaburzeniami karmienia, dlatego szukając specjalisty dla swojego malca, wyraźnie zaznacz, że to właśnie z tego powodu się zgłaszasz, i spytaj, czy osoba, którą wybrałaś, zajmuje się dziećmi z trudnościami w karmieniu. Jeśli nie – być może zna kogoś, kogo może ci polecić. 

Nie jem, bo nie mam ochoty

Czy wiesz, ilu zgłasza się do mnie rodziców przestraszonych tym, że ich dzieci nie chcą jeść, a jak policzę im liczbę posiłków, to okazuje się, że jedzą 20 razy dziennie?

Tu soczek, tam ciasteczko, kawałek banana i dwa chrupki. Pamiętaj, że żołądek dziecka ma wielkość jego zaciśniętej piąstki.

Często jest tak, że dziecko nie tyle je mało, co je nie tak dużo, ile byśmy chcieli.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Jakość diety, dobór produktów spożywczych, ich zbilansowanie i zróżnicowanie ma ogromny wpływ na to, jaki apetyt ma dziecko.

W tej sytuacji pomoże ci dietetyk. Wizyta u dietetyka jest w ogóle w przypadku niejedzącego dziecka obowiązkowa, bo dzięki niej dowiesz się, jak wzbogacić dietę swojego dziecka tak, by była jak najbardziej wartościowa mimo ograniczonej liczby produktów. 

Nie jem, bo się boję

Zatrułaś się kiedyś czymś albo zraziłaś do jakiejś potrawy?

Ja mam np. uraz do paluszków krabowych. Kiedyś, jedząc sałatkę, myślałam, że to rzodkiewki. Do tej pory nie jem. Fachowo nazywa się to efektem Garcii.

Jest to silne negatywne przeżycie, które powoduje, że zaczynamy unikać pewnego produktu.

Dodatkowo w pewnym okresie życia dzieci doświadczają lęku związanego z nowymi pokarmami. Nazywamy to neofobią (lęk przed nowym).

W jej wyniku dzieci, które do tej pory jadły wszystko i chętnie, ograniczają swój jadłospis. Neofobia jest fizjologicznym okresem w życiu dziecka, ale wymaga odpowiedniego postępowania, by złagodzić jej przebieg. Lęk przed jedzeniem może tez być objawem innych zjawisk. Atmosfera przy posiłku czy w ogóle w domu, jasne granice, sposób jedzenia – to wszystko wpływa na to, jak dziecko przeżywa jedzenie i jakie ma z nim relacje.

W tych kłopotach pomóc może psychodietetyk, ale niewykluczone, że konieczna może okazać się pomoc psychologa. 

Mogę Ci pomóc

Opisałam  4 przyczyny, z powodu których których dziecko odmawia jedzenia, i podpowiedziałam, do kogo się udać.

Aby skutecznie pomóc dziecku, najważniejsze jest poznanie przyczyn. Dzięki temu można dobrać odpowiednie techniki pracy w gabinecie i – co równie ważne – w domu. To one pomogą pomalutku, kroczek po kroczku, zmniejszać trudności z karmieniem dziecka, aż do ich eliminacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zmaganiach ze swoim niejadkiem, zapraszam cię do kontaktu ze mną – pomogę, pokieruję, podpowiem, co robić. Sprawdź, jak wyglądają konsultacje u mnie.

Zobacz, jak wygląda współpraca ze mną

Przejdź na stronę, z której dowiesz się, jak skorzystać z konsultacji 1:1

Artykuł konsultowany.

Artykuł konsultowałam merytorycznie z Agatą Buczek – neurologopedą, prowadzącą gabinet neurologopedyczny i specjalistką z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Agata na codzień pracuje z dziećmi z zaburzeniami i trudnościami karmienia. 

Nina Wojtyra, dietetyk dla dzieci

Nina Wojtyra

Dziękuję, że przeczytałaś!

Jestem dietetyczką, psychodietetyczką, edukatorką żywieniową.

Pomagam mamom małych dzieci pokonać trudności z żywieniem ich pociech. Koniecznie dołącz do mojej grupy na facebooku i odwiedź moje pozostałe miejsca w sieci 🙂 Bądźmy w kontakcie!

Napracowałam się nad postem dla Ciebie. Teraz Ty zrób coś dla mnie i innych mam, które borykają się z problemem podobnym do Twojego i udostępnij ten post!

 

Dzięki! 🙂

 

Privacy Policy Settings