O katastrofie ekologicznej pierwszy raz usłyszałam jeszcze w latach '80-tych.

Pierwszy raz o tym, że zbliża się jakaś katastrofa ekologiczna i że trzeba coś zacząć robić, bo efekt cieplarniany zbliża się wielkimi krokami, usłyszałam, kiedy byłam dzieckiem.

Chodziło o dziurę ozonową, która miała nas wszystkich zabić w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Pamiętam, że dezodoranty musiały być bez freonu, mówiło się o bezfreonowych lodówkach. Zupełnie wtedy nie wiedziałam, co to jest ozon, co to jest freon, co to jest ta dziura ozonowa i o co właściwie chodzi. Za to wiedziałam, jaki znaczek ma być na tych dezodorantach, które można kupować.

I choć w moim domu nikt z tego powodu nie panikował, a wręcz pojawiały się odwołania do literatury, że przecież Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego” opisuje, jak hoduje pomarańcze w ogrodzie (czyli kiedyś już w Polsce cieplej było), to jednak na ten freon uwagę się zwracało.

Przynajmniej ja zwracałam. 

ODBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK

Pomóż mi tworzyć wartościowe treści dla Ciebie.
Wypełnij ankietę i zgarnij bezpłatny e-book "101 pytań o żywienie dzieci"

Jak dzieje się zmiana w podejściu do ekologii?

Potem o dziurze ozonowej jakoś przycichło. Kiedy urodziło się moje pierwsze dziecko na topie były pieluchy wielorazowe i pranie w orzechach. Były osoby bardzo w to zaangażowane, ale byli i tacy, co śmiali się, że „eko-sreko” i przesada. To znowu minęło kilka lat.

A teraz już nikogo nie dziwi, że na zakupy ludzie chodzą z siatkami z firanki i ekotorbami. Segregowanie śmieci stało się wymogiem, a nie dobrą wolą. W domach coraz częstsze są oczyszczacze powietrza, a produkty pakowane w folię są bojkotowane i krytykowane. Pojawiły się papierowe słomki, kubeczki, nawet długopisy. Ba! Wielki szwedzki koncern meblowy (o nazwie takiej, jak imię, które podała Phoebe z „Przyjaciół”, masując Rachel) chce nawet produkować regały i kanapy z kartonu. W modzie jest zero waste. 

Biorąc pod uwagę, że o dziurze ozonowej mówiło się na przełomie lat 80. i 90., to zmiana w sposobie myślenia o ekologii i roli jednostki w oddziaływaniu na coś tak wielkiego jak klimat dokonała się bardzo szybko. Tak myślę. 

Bo na przykład o tym, że w XXI wieku główną przyczyną zgonów będzie otyłość i choroby dietozależne mówi się co najmniej od lat 70. i co? I nadal nic. 

POBIERZ 3 DNIOWY JADŁOSPIS DLA CAŁEJ RODZINY

Oszczędź czas i pieniądze na zakupach

Otyłość nas nie rusza.

Czy to nie ciekawe? Jesteśmy w stanie przyjąć do świadomości i zaakceptować fakt zagrożenia katastrofą ekologiczną. Chcemy wiedzieć się, co robić, by choć w niewielkim stopniu przyłożyć się do zmniejszenia jej ryzyka. Co więcej, chętnie wprowadzamy zmiany w sposobie robienia zakupów (zabieranie ze sobą ekotorebek), wyborach konsumenckich (szkło i papier, a nie plastik), organizacji czasu i przestrzeni (segregujemy śmieci), a nawet wydajemy od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych na oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe. A przy tym wszystkim nie potrafimy zrozumieć, że od naszych wyborów żywieniowych bezpośrednio i w decydującej mierze zależy zdrowie naszych własnych dzieci. Dla mnie to naprawdę zastanawiające…

Nie wiem, jak to będzie z tą katastrofą ekologiczną. Nie znam się na tym.  Być może faktycznie czeka nas armagedon, a może nie – trudno mi wyrokować co będzie za 40 lat. Ale wiem na pewno, że:

  • według raportu NIK z 2017 roku 22%, czyli co piąty uczeń ma nieprawidłową masę ciała (o 5% więcej niż w przedziale lat 2012-2016)1 
  • według danych IŻŻ 21% uczniów szkół podstawowych nie je śniadań w domu, a 24-50% uczniów nie je w szkole drugich śniadań 2
  • według danych podanych przez Centrum Zaburzeń Odżywiania ponad 75% dzieci wykazuje zachowania, które można określić mianem zaburzeń odżywiania

To skąd ta otyłość – spytasz – skoro okazuje się, że dzieci pół dnia nic nie jedzą?
No to zajrzyj do szkolnych sklepików i automatów. 
Zajrzyj do śniadaniówek samych uczniów. Ja to robię. I drogi rodzicu, widzę, co w tych śniadaniówkach jest: słodkie napoje, gotowe drożdżówki, bułki, batony, czekolady, żelki. 

POBIERZ PIRAMIDĘ ŻYWIENIA

Nauka przez zabawę, to jest to! 

Piramida do wycinania, wyklejania i zabawy 🙂

Dlaczego chipsy na śniadanie, to słaby pomysł?

I jest coś, nad czym się zastanawiam, kiedy czytam te raporty, kiedy widzę, co się dzieje z dziećmi, bo siedzę w tej dietetyce 15 lat i dobrze wiem, ile dzieci z otyłością było, a ile jest. Albo kiedy słyszę, że rodzice protestują przeciwko usunięciu automatów ze śmieciową żywnością ze szkół 4. Mogłabym długo wymieniać powody, przez które zadaję sobie pytanie, co się musi stać, żebyśmy dopuścili do siebie świadomość, że katastrofa ekologiczna to nie jedyna katastrofa, jaka grozi naszym dzieciom.

Nie wiem. Może lepiej mówić, że chipsy zamiast drugiego śniadania to kiepski wybór, ponieważ… są pakowane w folię? Bo na razie wygląda na to, że nasze dzieci, które są tak świadome ekologicznie, na spacery chodzą w maskach i śpią przy oczyszczaczach powietrza, będą musiały zmierzyć się z taką falą chorób dietozależnych, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Otyłość, nadciśnienie, nowotwory, cukrzyca, wylewy krwi do mózgu, depresja, anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się… Do wyboru, do koloru. No i jest też szansa, że zabraknie im wody. A przecież na jedno i drugie mamy wpływ.  

_____________________
1 https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-zdrowym-zywieniu-w-szkolach.html
2 http://www.izz.waw.pl/en/main-page/3-aktualnoci/aktualnoci/539-konferencja-naukowa-sniadanie-podstawa-edukacji
3 www.centrumzaburzenodzywiania.pl
4 http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/93143/Automaty-z-przekaskami-znikaja-ze-szkol-Czesc-rodzicow-oburzona?fbclid=IwAR3iqTe38NZ1EIZdgZ3K0N9ezCThTtCqI3_1GODBTOYHeUcLdlVbyoCuoNs

Nina Wojtyra, dietetyk dla dzieci

Nina Wojtyra

Dziękuję, że przeczytałaś!

Jestem dietetyczką, psychodietetyczką, edukatorką żywieniową.

Pomagam mamom małych dzieci pokonać trudności z żywieniem ich pociech. Koniecznie dołącz do mojej grupy na facebooku i odwiedź moje pozostałe miejsca w sieci 🙂 Bądźmy w kontakcie!

Napracowałam się nad postem dla Ciebie. Teraz Ty zrób coś dla mnie i innych mam, które borykają się z problemem podobnym do Twojego i udostępnij ten post!

 

Dzięki! 🙂

 

Privacy Policy Settings